Kolory dodatkowe w Scribusie: Difference between revisions

From Scribus Wiki
Jump to navigation Jump to search
Line 42: Line 42:
[[Image:Exporting_spot_colours_to_pdf.png]]
[[Image:Exporting_spot_colours_to_pdf.png]]


Chociaż tabele kolorów Pantone zawierają wartości RGB, CMYK i HTML dla każdego koloru, to jednak to, jak kolor wygląda na ekranie (zarówno w Scribusie, jak i w przeglądarce plików PDF) jest bez znaczenia w druku offsetowym, ponieważ kolor ten zostanie wydrukowany zgodnie ze swoją nazwą.


Although the Pantone colour tables contain RGB, CMYK and HTML values for each colour, the way the colour looks on screen (either in Scribus or a PDF viewer) is irrelevant in offset printing, because it will be printed according to its name.
Niektóre programy jak QuarkXpress, InDesign czy Illustrator zawierają już wbudowane listy nazw kolorów Pantone i ich ''odpowiedników'' w RGB/CMYK. W przypadku tych programów odpada konieczność wykonania kroków 2 i 3 z opisanej powyżej procedury. Ponieważ jednak kolory Pantone nie posiadają rzeczywistych odpowiedników na ekranie, najbardziej ważna czynność, czyli krok 1 w naszej procedurze, jest nieodzowny.


Some programs like QuarkXpress, InDesign or Illustrator already come with built-in lists of Pantone colour names and RGB/CMYK ''representations''. In terms of workflow this feature eliminates the need for steps 2 and 3. However, since there is no real on screen representation, the most important step, which is step 1, is indispensable.
Nawiasem mówiąc: ponieważ do dokładnego doboru kolorów wymagane są tak czy owak oryginalne wzorniki kolorów, brak takich odwzorowań w Scribusie nie jest tak naprawdę żadnym deficytem. Może się to nawet okazać zaletą, ponieważ użytkownicy Scribusa nie zostaną wprowadzeni przez zintegrowne w oprogramowaniu reprentacje kolorów spotowych (tzw. swatches). Na świecie jest jeszcze cała masa profesjonalnych użytkowników, którzy wierzą, że odpowiedniki kolorów Pantone w oprogramowaniu naprawdę pokazują kolory spotowe na ekranie monitora i na wydrukach z drukarek atramentowych...


Nota bene: since exact colour matching requires real world colour tables anyway, this is no real disadvantage. It can even turn out to be an advantage, because Scribus users are not mislead about the nature of built-in spot colour swatches. There are still lots of professional users in the world who believe that the Pantone and other colour swatches in a software really produce spot colours on screen and on deskjets ...


'''Other vendors of colour standards:'''
'''Inni producenci standardów kolorów:'''


*[http://www.hks-farben.de/ HKS], Germany
*[http://www.hks-farben.de/ HKS], Niemcz
*[http://www.trumatch.com Trumatch], United States
*[http://www.trumatch.com Trumatch], USA
*ANPA, United States
*ANPA, USA
*Toyo, Japan
*Toyo, Japonia
*DIC, Japan
*DIC, Japonia


==Jak utworzyć własny zestaw kolorów spotowych==
==Jak utworzyć własny zestaw kolorów spotowych==

Revision as of 10:21, 8 July 2006

Strona główna

Jak to zrobić

  1. Pierwsze kroki ze Scribusem
  2. Praca z ramkami tekstowymi
  3. Praca z ramkami graficznymi
  4. Praca ze stronami wzorcowymi
  5. Praca w Edytorze artykułów
  6. Tekst na krzywej
  7. Scribus w Ubuntu Linux
  8. Klik i Scribus działa
  9. Instalacja za pomocą Cmake
  10. Tworzenie spisu treści
  11. Formularze PDF
  12. Kolory dodatkowe
  13. Obrazek ze ścieżką odcięcia

Porady i triki

  1. Instalacja profili ICC
  2. Dodawanie fontów
  3. Import grafik EPS
  4. Zawieszone spójniki
  5. Twój pierwszy artykuł
  6. Tworzenie hiperłączy

Często zadawane pytania

  1. Zarządzanie kolorami
  2. Skąd pobrać Scribusa?
  3. Podgląd wydruku nie działa
  4. Scribus dla MacOSX?
  5. Dodawanie fontów
  6. Scribus po polsku
  7. Type 1 i ligatury
  8. Automatyczne numery stron
  9. Interlinia w Scribusie
  10. Pierwsze kroki z DTP
  11. Skalowanie obrazka w ramce
  12. Export do PDF/X-3
  13. Ligatury i cyfry nautyczne?
  14. Pomoc w rozwoju Scribusa
  15. Przykładowe dokumenty
  16. Zgłaszanie błędów
  17. Słowniki dzielenia na sylaby
 Wymagania
System operacyjny:   Dowolny
Wersja Scribusa:   1.3.*
Znajomość DTP:   Średniozaawansowany
Znajomość systemu:   Początkujący

Kolory spotowe

Kolory spotowe to specjalne jednokolorowe farby drukarskie, w odróżnieniu od kolorów będących wynikiem wymieszania czterech (CMYK) lub sześciu (CMYKOG) farb w trakcie procesu drukowania (tzw. kolorów procesowych). Kolory spotowe sprzedawane są przez specjalistyczne firmy, ale czasami drukarnie stosują własne procedury mieszania farb dla uzyskania zdefiniowanych kolorów.

Kolory spotowe mogą być pożądane z wielu powodów:

  • Względy ekonomiczne: jeśli dokument zawiera mniej niż cztery kolory, użycie gotowych farb może być tańsze od mieszania farb procesowych. Powodem jest możliwość użycia mniejszej ilości płyt. Jest to często stosowane w druku gazet, w których np. niektórzy ogłoszeniodawcy używają tylko farb czanej i czerwonej. Innym typowym zastosowaniem jest druk wizytówek.
  • Jakość: nie zawsze możliwe jest uzyskanie całkowitej zgodności ze zdefiniowanym kolorem za pomocą kolorów procesowych, szczególnie jeśli drukuje się na różnych materiałach i różnych maszynach.
  • Kolory spotowe pozwalają na druk specjalnych kolorów, których nie da się uzyskać z wymieszania kolorów CMYK. Typowym przypadkiem są kolory spoza przestrzeni barw (np. niektóry bardzo nasycone kolory niebieskie i pomarańczowe) lub kolory metaliczne (złoty, srebrny, miedziany, etc.), istnieją także inne kolory, np. kolory fluoryzujące.

Więcej informacji na temat kolorów spotowych można znaleźć w Wikipedii.

Specyfikacja PDF zawiera obsługę koncepcji kolorów spotowych. Z punktu widzenia standardu PDF kolor spotowy jest jedynie odnośnikiem do koloru zdefiniowanym za pomocą nazwy. Nazwa ta jest w założeniu znana drukarni i określa jaki kolor zostanie wydrukowany. Definicja koloru spotowego w PDF zawiera również informacje o kolorach RGB/CMYK, które mogą zostać użyte w przypadku braku obsługi kolorów spotowych, n.p. w przeglądarce plików PDF. To użytkownik decyduje o doborze koloru, który będzie możliwie najbardziej zbliżony do koloru spotowego.

Więcej informacji na temat kolorów spotowych zawartych jest w niniejszej dokumentacji PDF firmy Adobe (zobacz strony 234 and 532)

Scribus umożliwia generowanie plików PDF zawierających kolory spotowe. Aby zdefiniować kolor spotowy, wystarczy wybrać z menu Edycja/Kolory/Nowy lub Edycja/Kolory/Edycja i zakreślić odpowiednie pole wyboru w oknie Edytuj kolor.

Edit colour spot checkbox.png

Standardy przemysłowe dla kolorów spotowych

Istnieje wiele standardów przemysłowych dla kolorów spotowych, z których niektóre używane są tylko w określonych regionach świata. Najbardziej rozpowszechniony zestaw kolorów spotowych produkowany jest przez firmę Pantone.

Zestaw kolorów Pantone to lista kolorów utworzona przez firmę o tej samej nazwie. Każdy kolor posiada własną nazwę zdefiniowaną przez Pantone.

Jeśli chodzi o oprogramowanie, kolory Pantone są najczęściej używanymi kolorami spotowymi. Aby wyprodukować dokument z kolorami Pantone, należy:

  1. Wybrać kolor(y) z wzornika kolorów Pantone (który jest absolutnie niezbędny).
  2. Utworzyć wymagane kolory w przestrzeni kolorów RGB lub CMYK w menu Edycja/Kolory/Nowy. Spróbuj dopasować kolor jak najdokładniej, jeśli chcesz drukować próbne wydruki na drukarce atramentowej lub laserowej (opcjonalnie; nie ma to żadnego wpływu na resultat końcowy w drukarni)
  3. Przypisz kolorom nazwy z wzornika Pantone.
  4. Otwórz menu Plik/Eksport/Zapisz jako PDF, kliknij na zakładkę Kolory, przełącz menu rozwijalne Plik wyjściowy przeznaczony dla: na opcję Drukarka i usuń zakreślenie pola wyboru Zamień kolory spotowe na kolory procesowe.
  5. Przekaż wynikowy plik PDF do drukarni, która obsługuje kolory Pantone.

Exporting spot colours to pdf.png

Chociaż tabele kolorów Pantone zawierają wartości RGB, CMYK i HTML dla każdego koloru, to jednak to, jak kolor wygląda na ekranie (zarówno w Scribusie, jak i w przeglądarce plików PDF) jest bez znaczenia w druku offsetowym, ponieważ kolor ten zostanie wydrukowany zgodnie ze swoją nazwą.

Niektóre programy jak QuarkXpress, InDesign czy Illustrator zawierają już wbudowane listy nazw kolorów Pantone i ich odpowiedników w RGB/CMYK. W przypadku tych programów odpada konieczność wykonania kroków 2 i 3 z opisanej powyżej procedury. Ponieważ jednak kolory Pantone nie posiadają rzeczywistych odpowiedników na ekranie, najbardziej ważna czynność, czyli krok 1 w naszej procedurze, jest nieodzowny.

Nawiasem mówiąc: ponieważ do dokładnego doboru kolorów wymagane są tak czy owak oryginalne wzorniki kolorów, brak takich odwzorowań w Scribusie nie jest tak naprawdę żadnym deficytem. Może się to nawet okazać zaletą, ponieważ użytkownicy Scribusa nie zostaną wprowadzeni przez zintegrowne w oprogramowaniu reprentacje kolorów spotowych (tzw. swatches). Na świecie jest jeszcze cała masa profesjonalnych użytkowników, którzy wierzą, że odpowiedniki kolorów Pantone w oprogramowaniu naprawdę pokazują kolory spotowe na ekranie monitora i na wydrukach z drukarek atramentowych...


Inni producenci standardów kolorów:

  • HKS, Niemcz
  • Trumatch, USA
  • ANPA, USA
  • Toyo, Japonia
  • DIC, Japonia

Jak utworzyć własny zestaw kolorów spotowych

As said above, you don't need spot colour swatches in your software, but a real colour reference table. Next, you need to know how to include your colours in Scribus. Open the file scribus13x.rc in your $home/.scribus directory under Linux/Unix, or in Documents and Preferences\username under Win32. Open the file with a text editor (a real text editor, not notepad!). At about line 40 you see the list of colours known to Scribus:

<COLOR Register="0" Spot="0" RGB="#f0f8ff" NAME="AliceBlue" />
<COLOR Register="0" Spot="0" RGB="#faebd7" NAME="AntiqueWhite" />
<COLOR Register="0" Spot="0" RGB="#ffefdb" NAME="AntiqueWhite1" />
<COLOR Register="0" Spot="0" RGB="#eedfcc" NAME="AntiqueWhite2" />
<COLOR Register="0" Spot="0" RGB="#cdc0b0" NAME="AntiqueWhite3" />
<COLOR Register="0" Spot="0" RGB="#8b8378" NAME="AntiqueWhite4" />
<COLOR Register="0" Spot="0" RGB="#7fffd4" NAME="Aquamarine" />
<COLOR Register="0" Spot="0" RGB="#7fffd4" NAME="Aquamarine1" />

Copy the first line into a new document in your text editor. Next, you need a colour reference. Search for the colours you need. For each colour you write a line that looks as follows:

<COLOR Register="0" Spot="1" RGB="#4a39ff" NAME="Pantone 183c" />

Note the changes: The value Spot is set to 1, and the colour is a (faked, in this case) Pantone colour name that will be seen by your printer.

How do you find an approximate colour now? That's easy. You can use KColorEdit for example, which will provide you the Hex digits that need to be inserted after RGB=#". Another opportunity is the Wacker Art RGB Colour Mixer (English and German, requires Java) that will do the same job. Once you have included all spot colours you need, save your file (just in case...). Then copy all lines to the clipboard and insert them right before or after the colour list in scribus13x.rc. Now open Scribus, et voilà: Your spot colours appear in the list:

Colour palette spot.png