Difference between revisions of "Obrazek ze ścieżką odcięcia"

From Scribus Wiki
Jump to: navigation, search
(SVG in Scribus importieren)
(SVG-Polygon in Bildrahmen umwandeln)
Line 68: Line 68:
 
<!-- End of  table -->
 
<!-- End of  table -->
  
==SVG-Polygon in Bildrahmen umwandeln==
+
==Zamiana wielokąta SVG na ramkę obrazka==
  
Im Fenster '''Eigenschaften (Linien-Tab)''' die Linienbreite auf 0 setzen und im Farben-Tab die Linienfarbe (auf den Stift klicken) auf '''Keine'''
+
W zakładce '''Linia''' palety '''Właściwości''' zmień grubość linii na 0, a w zakładce '''Kolory''' wybierz '''Brak''' jako kolor linii.
  
Nun über das '''Kontextmenü - Umwandeln in - Bildrahmen''' das SVG in einen Bildrahmen umwandeln.  
+
Teraz kliknij na wielokącie SVG i wybierz z menu kontekstowego opcję '''Zamień na / Ramka graficzna'''. Teraz należy już tylko za pomocą opcji '''Pobierz obrazek''' z menu kontekstowego pobrać przygotowany uprzednio obrazek PNG. (Obrazek 3)
Jetzt muß nur noch über '''Kontextmenü - Bild laden''' das dazugehörige PNG-Bild geladen werden. (Abb. 3)
 
  
 
[[Image:PfadFertig.jpg|frame|right|Abb.&nbsp;3]]
 
[[Image:PfadFertig.jpg|frame|right|Abb.&nbsp;3]]

Revision as of 18:39, 4 September 2007


Wymagania:   
System operacyjny:   dowolny  
Wersja Scribusa:   1.3.3.*
Znajomość DTP:   Początkujący


Obrazek ze ścieżką odcięcia

Scribus dysponuje co prawda opcją użycia ścieżki odcięcia jako ramki obrazka (Konfiguracja... względnie Ustawienia dokumentu / Narzędzia / Właściwości ramki graficznej / Użyj wbudowanej ścieżki odcięcia), ale u mnie (autorki niemieckojęzycznego oryginału – przyp. tłum.) jeszcze nigdy to nie zadziałało, niezależnie od formatu pliku. Poniższy artykuł opisuje, jak rozwiązać to zadanie z pomocą programu GiMP. Inne programy do obróbki grafiki rastrowej, które umożliwiają eksport ścieżek jako plików SVG, również nadają się do tego celu.

Edycja obrazka w programie GIMP i eksport ścieżki

Pracuj zawsze na kopii oryginalnego obrazka! Wytnij pożadany motyw za pomocą narzędzia ścieżek Path.png w GIMPie. Wyeksportuj ścieżkę jako plik SVG. (Obrazek 1)
Należy samemu dodać rozwinięcie .svg do nazwy pliku.

Zamień ścieżkę na zaznaczenie, odwróć zaznaczenie (Zaznaczenie / Odwróć) i usuń wszystko poza wyciętym motywem. Ważne: następnie przytnij obrazek za pomocą opcji Obraz / Przytnij obraz do najmniejszego możliwego prostokąta i wyeksportuj go jako plik PNG.

Obrazek 1


Import pliku SVG do Scribusa

Przed importem do Scribusa należy najpierw zamknąć wszystkie dokumenty. Za pomocą opcji Plik / Importuj / Importuj SVG wczytaj plik SVG do Scribusa. Zaimportowany plik wyląduje na stronie dopasowanej wielkością do pliku SVG, jako jednostka ustawiony jest Pt. Skopiuj zaimportowaną grafikę SVG, otwórz dokument, w który chcesz wkleić obrazek i wstaw obrazek na odpowiedniej stronie.

Dopasuj wielkość (szerokość i wysokość) wklejonej grafiki SVG za pomocą zakładki X,Y,Z w palecie Właściwości, zwracając uwagę, aby symbol łańcuszka obok wysokości i szerokości był zamknięty. Przemieść grafikę SVG za pomocą myszy albo palety właściwości w pożądane miejsce na stronie. Grafika SVG musi zostać umieszczona nad tekstem. W zakładce Kształt ramki palety Właściwości zaznacz opcję Tekst opływa ramkę. Jeśli to konieczne, zwiększ odstęp tekstu od obrazka w zakładce Kształt ramki palety Właściwości. (Obrazek 2)

Obrazek 2


Zamiana wielokąta SVG na ramkę obrazka

W zakładce Linia palety Właściwości zmień grubość linii na 0, a w zakładce Kolory wybierz Brak jako kolor linii.

Teraz kliknij na wielokącie SVG i wybierz z menu kontekstowego opcję Zamień na / Ramka graficzna. Teraz należy już tylko za pomocą opcji Pobierz obrazek z menu kontekstowego pobrać przygotowany uprzednio obrazek PNG. (Obrazek 3)

Abb. 3