Pierwsze kroki ze Scribusem:10: Difference between revisions

From Scribus Wiki
Jump to navigation Jump to search
 
(24 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 4: Line 4:
==Publikowanie wymaga wolności. PDF==
==Publikowanie wymaga wolności. PDF==


===Tworzenie PDF===  
===Tworzenie formularzy PDF===  
Ten zrzut z ekranu pokazuje Acrobat Readera w wersji dla Gnu/Linuksa. Tak jest, na stronie firmy Adobe dostępna jest darmowa wersja dla Gnu/Linuksa. Ankieta ta utworzona została w Scribusie, wolnym programie do DTP. Tło to grafika SVG z tintą, a pola formularza oraz przycisk Click to Submit utworzone zostały w Scribusie. Tak jest, elementy PDF zawierają JavaScript, który dołączony został do nich wewnątrz Scribusa.
Ten zrzut z ekranu pokazuje Acrobat Readera w wersji dla Gnu/Linuksa. Tak jest, na stronie firmy Adobe dostępna jest darmowa wersja dla Gnu/Linuksa. Ankieta ta utworzona została w Scribusie, wolnym programie do DTP. Tło to grafika SVG z tintą, a pola formularza oraz przycisk ''Click to Submit'' utworzone zostały w Scribusie. Tak jest, elementy PDF zawierają JavaScript, który dołączony został do nich wewnątrz Scribusa.


[[Image:Form1.png]]
[[Image:Form1.png]]
Line 11: Line 11:
Zgadłeś. Scribus jest dopracowanym narzędziem do tworzenia PDF. Używaj go do produkcji formularzy i dokumentów PDF, łącznie ze stosowaniem podpisów cyfrowych.
Zgadłeś. Scribus jest dopracowanym narzędziem do tworzenia PDF. Używaj go do produkcji formularzy i dokumentów PDF, łącznie ze stosowaniem podpisów cyfrowych.


Popatrz uważnie. Aple z tytułami są półprzezroczyste. Prześwituje przez nie płomień. Scribus obsługuje również półprzezroczystość zawartą w PDF 1.4. Dla twojej wygody dołączyłem ankietę jako oddzielny plik: FyugScoreCard.sla. Zobacz również wersję PDF tego pliku.
Popatrz uważnie. Aple z tytułami są półprzezroczyste. Prześwituje przez nie płomień. Scribus obsługuje również półprzezroczystość zawartą w PDF 1.4. Dla twojej wygody dołączyłem ankietę jako oddzielny plik: [http://linux.hanski.info/static/download/sample_form.zip FyugScoreCard.sla]. Zobacz również wersję PDF tego pliku.


===Utwórz projekt strony PDF===  
====Utwórz projekt formularza PDF====  
Strona wygląda bardzo skomplikowanie, ale zaprojektowanie jej jest dosyć proste. Pół szpalty po lewej stronie zawiera trochę informacji w ramce tekstowej. Tytuł, nazwisko, adres itd. zawarte są w ramce tekstowej, rozciągającej się na całą szerokość strony. Kolorowe aple zaznaczające poszczególne rubryki to po prostu pokolorowane prostokąty, wstawione pod śródtytułami rubryk. Logo w tle to ta sama grafika SVG przedstawiająca płomień, którą poznaliśmy już wcześniej. Tym razem została pokolorowana na czerwono, cieniowanie 20%. Leży ona na innej warstwie, położonej na samym spodzie.
Strona wygląda bardzo skomplikowanie, ale zaprojektowanie jej jest dosyć proste. Pół szpalty po lewej stronie zawiera trochę informacji w ramce tekstowej. Tytuł, nazwisko, adres itd. zawarte są w ramce tekstowej, rozciągającej się na całą szerokość strony. Kolorowe aple zaznaczające poszczególne rubryki to po prostu pokolorowane prostokąty, wstawione pod śródtytułami rubryk. Logo w tle to ta sama grafika SVG przedstawiająca płomień, którą poznaliśmy już wcześniej. Tym razem została pokolorowana na czerwono, cieniowanie 20%. Leży ona na innej warstwie, położonej na samym spodzie.
====Klikalne elementy PDF====
Najważniejsze pytanie to to, w jaki sposób utworzono pola tekstowe i numeryczne, pola wyboru i przycisk wysyłania formularza, aby działały wewnątrz Adobe Readera lub innego programu do przeglądania PDF? Użyj specjalnych narzędzi PDF dostępnych w menu '''Okna>Narzędzia PDF'''. Być może są już widoczne na twoim ekranie. W Scribusie można tworzyć prawie wszystkie elementy PDF.


[[Image:Narz pdf1.png]]
[[Image:Narz pdf1.png]]


===Klikalne elementy PDF===
Kiedy już je utworzysz, użyj palety '''Właściwości''' dla kosmetycznych poprawek. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na element PDF i wybierz '''Opcje PDF>Właściwości pola''' z menu kontekstowego.
Najważniejsze pytanie to to, w jaki sposób utworzono pola tekstowe i numeryczne, pola wyboru i przycisk wysyłania formularza, aby działały wewnątrz Acrobat Readera lub innego programu do przeglądania PDF? Użyj specjalnych narzędzi PDF dostępnych w menu Ustawienia>Narzędzia PDF. Być może są już widoczne na twoim ekranie. W Scribusie można tworzyć prawie wszystkie elementy PDF.


[[Image:Menu kontekst2.png]]
[[Image:Menu kontekst2.png]]


Kiedy już je utworzysz, użyj palety Właściwości dla kosmetycznych poprawek. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na element PDF i wybierz Opcje PDF>Jest adnotacją PDF z menu kontekstowego. Kliknij znowu prawym przyciskiem myszy na elemencie i wybierz tym razem Opcje PDF>Właściwości pola. Możesz również podwójnie kliknąć na elemencie PDF, aby zacząć konfigurować jego opcje. Wszystkie właściwości PDF pokazane zostały tutaj na zrzutach ekranowych, wystarczy więc patrzeć i uczyć się. Przyjemnej zabawy.
Możesz również podwójnie kliknąć na elemencie PDF, aby zacząć konfigurować jego opcje. Zobaczysz wszystkie specyficzne właściwości danego elementu formularza PDF.  Możesz teraz np. zmienić typ elementu formularza PDF (w polu '''Typ'''), zdefiniować akcje, jakie zostaną wykonane np. po kliknięciu na elemencie (karta '''Akcja'''), sformatować pole jako pole numeryczne, datę lub pole tekstowe (karta '''Format'''), zdefinować metodę sprawdzania (karta '''Sprawdź''') lub obliczania (karta '''Oblicz''') zawartości pola. Przyjemnej zabawy.


[[Image:Wl pola 1.png]]
[[Image:Pdf form text field properties pl.png]]


[[Image:Wl pola 2.png]]


[[Image:Wl pola 3.png]]
{{Freedomyug_memento|
'''Nie masz jeszcze dość tworzenia formularzy PDF w Scribusie?'''<br>
Przeczytaj nasz prosty samouczek, który pomoże ci utworzyć [[Twój pierwszy formularz PDF w Scribusie|twój pierwszy formularz PDF w Scribusie]]
}}


===PDF dla druku===  
===PDF dla druku===  
Najwspanialszą właściwością Scribusa jest możliwość tworzenia plików PDF, które mogą być przekazane bezpośrednio wydawnictwu albo drukarni do produkcji. Tak jest, PDF istnieje w wielu wariantach. Nie ma formatu pasującego do każdej sytuacji. Wariant dla przygotowania do druku nazywa się PDF/X-3. Oznacza to w skrócie PDF bazujący na języku Postscript Language 3, zawierający profile barwne ICC, pozwalające na wykorzystywanie zarządzania kolorami w kolejnych krokach obróbki. Gdziekolwiek na tej planecie.
Najwspanialszą właściwością Scribusa jest możliwość tworzenia plików PDF, które mogą być przekazane bezpośrednio wydawnictwu albo drukarni do produkcji. Tak jest, PDF istnieje w wielu wariantach. Nie ma formatu pasującego do każdej sytuacji. Wariant dla przygotowania do druku nazywa się [http://docs.scribus.net/index.php?lang=en&page=pdfx3 PDF/X-3]. Oznacza to w skrócie PDF bazujący na języku Postscript Language 3, zawierający profile barwne [http://wiki.scribus.net/index.php/Pobieranie_i_instalacja_profili_ICC ICC], pozwalające na wykorzystywanie zarządzania kolorami w kolejnych krokach obróbki. Gdziekolwiek na tej planecie.


Aby utworzyć plik PDF/X-3 albo bardziej uniwersalny wariant PDF, który będzie działał zarówno na twojej drukarce, jak też w internecie, kliknij na ikonę PDF w listwie zadań u góry. Pliki PDF generowane jednym kliknięciem to świetna sprawa! Okienko dialogowe zawiera wszystko, co potrzebujesz, aby dopasować PDF do twoich potrzeb.
Aby utworzyć plik PDF/X-3 albo bardziej uniwersalny wariant PDF, który będzie działał zarówno na twojej drukarce, jak też w internecie, kliknij na ikonę PDF w listwie zadań u góry. Generowanie plików PDF za pomocą jednego kliknięcia to świetna sprawa! Okienko dialogowe zawiera wszystko, co potrzebujesz, aby dopasować PDF do swoich potrzeb.


===Wybierz swój wariant===  
===Wybierz swój wariant===  
W okienku dialogowym zacznij od kliknięcia na kartę Ogólne i wybrania z menu rozwijanego Format pliku opcji „PDF/X-3”. Dobrze jest zakreślić na dole po lewej stronie redukcję obrazków do 300 dpi.
W okienku dialogowym zacznij od kliknięcia na kartę '''Ogólne''' i wybrania z menu rozwijanego '''Format pliku''' opcji „PDF/X-3”. Dobrze jest zakreślić na dole po lewej stronie redukcję obrazków do 300 dpi.
 
[[Image:Pdf eksport1.png]]


===Zarządzanie kolorami===  
===Zarządzanie kolorami===  
W karcie Czcionki wybierz zagnieżdżanie wszystkich czcionek. Następnie kliknij na Kolory. Zauważ, że możesz użyć źródłowego profilu ICC dla twojego pliku, wybrać metodę konwersji oraz zdecydować, czy używać profilu źródłowego obrazków, czy też wybrać własny profil. Jeśli tego nie rozumiesz, nie przejmuj się. Jest to dosyć proste.
W karcie '''Fonty''' wybierz zagnieżdżanie wszystkich czcionek. Następnie kliknij na '''Kolory'''. Zauważ, że możesz użyć źródłowego profilu ICC dla twojego pliku, wybrać metodę konwersji oraz zdecydować, czy używać profilu źródłowego obrazków, czy też wybrać własny profil. Jeśli tego nie rozumiesz, nie przejmuj się. Jest to dosyć proste.
 
[[Image:Pdf eksport2.png]]


Udaj się na stronę littlecms.com i przeczytaj dostępną tam dokumentację. Przeczytaj również dokumenty na stronie internetowej Scribusa i zajrzyj pod linki do stron ze wspaniałą dokumentacją.
Udaj się na stronę [http://www.littlecms.com littlecms.com] i przeczytaj dostępną tam dokumentację. Przeczytaj również dokumenty na [http://docs.scribus.net stronie internetowej Scribusa] i zajrzyj pod zamieszczone tam linki do stron ze wspaniałą dokumentacją.


===Farby drukarskie===  
===Farby drukarskie===  
Kliknij na PDF/X-3 i wybierz profil wyjściowy, co w zasadzie oznacza wybór rodzaju farby oraz papieru, na którym będzie drukowany magazyn oraz wpisanie wymaganego komentarza. Podaj tutaj nazwę pliku. Możesz też pobawić się z przycinaniem, czyli zmianą istniejącego rozmiaru strony na trochę mniejszy, aby dopasować się do wymagań druku.
Kliknij na '''PDF/X-3''' i wybierz profil wyjściowy, co w zasadzie oznacza wybór rodzaju farby oraz papieru, na którym będzie drukowany magazyn oraz wpisanie wymaganego komentarza. Podaj tutaj nazwę pliku. Możesz też pobawić się z przycinaniem, czyli zmianą istniejącego rozmiaru strony na trochę mniejszy, aby dopasować się do wymagań druku.
 
[[Image:Pdf eksport3.png]]


Zanim prześlesz twoją pracę do druku, otwórz w menu Plik>Podgląd wydruku. Zobaczysz „miękki” podgląd pliku w kolorach cyjan, madżenta, żółty i czarny, możesz nawet dokonać symulacji separacji kolorów na ekranie.
Zanim prześlesz twoją pracę do druku, otwórz w menu '''Plik>Podgląd wydruku'''. Zobaczysz „miękki” podgląd pliku w kolorach cyjan, madżenta, żółty i czarny, możesz nawet dokonać symulacji separacji kolorów na ekranie.


===Plik Scribusa do druku===  
===Plik Scribusa do druku===  
Jeśli masz to szczęście, że twoja drukarnia zna się na Scribusie i chcesz dostarczyć im plik Scribusa, otwórz menu Plik>Zbierz wszystko dla pliku wyjściowego... Wybierz katalog, a Scribus zapisze tam twój plik, jak też wszystkie grafiki, obrazki, a nawet pliki czcionek. Przekaż cały ten katalog do drukarni. Dorzuć do tego katalogu również kopię Scribusa. Osoba, która dotąd nie miała o nim pojęcia, może odkryć radości płynące z używania tego programu. Zrób to, jest to całkowicie legalne na mocy licencji GPL.
Jeśli masz to szczęście, że twoja drukarnia zna się na Scribusie i chcesz dostarczyć im plik Scribusa, otwórz menu '''Plik>Zbierz wszystko dla pliku wyjściowego...''' Wybierz katalog, a Scribus zapisze tam twój plik, jak też wszystkie grafiki, obrazki, a nawet pliki czcionek. Przekaż cały ten katalog do drukarni. Dorzuć do tego katalogu również kopię Scribusa. Osoba, która dotąd nie miała o nim pojęcia, może odkryć radości płynące z używania tego programu. Zrób to, jest to całkowicie legalne na mocy licencji GPL.

Latest revision as of 21:13, 29 September 2006

 Pierwsze kroki ze Scribusem 2006
Aktualni autorzy:   Autorzy Scribus Wiki
Autor oryginału:   Niyam Bhushan, 2004
Licencja:   GNU Free Documentation License, Version 1.2
    
 Rozdział 10

Scribus Wiki PL: Strona główna
Scribus Wiki PL: Spis treści

Wstęp

  1. Co możesz zrobić za pomocą Scribusa?
  2. Scribus i jego siostry
  3. Światło, więcej światła
  4. Okładka
  5. Praca z warstwami na stronie
  6. Zaprojektuj kolejne strony
  7. Utwórz ostateczne projekty stron
  8. Projektuj z grafiką i wolnością
  9. Rozpal ogień grafiką SVG
  10. Publikowanie wymaga wolności. PDF
  11. Podróżuj z prędkością Scribusa
  12. Porady dla polskich użytkowników
  13. Autorzy i modyfikacje
  14. GNU Free Documentation Licence

Publikowanie wymaga wolności. PDF

Tworzenie formularzy PDF

Ten zrzut z ekranu pokazuje Acrobat Readera w wersji dla Gnu/Linuksa. Tak jest, na stronie firmy Adobe dostępna jest darmowa wersja dla Gnu/Linuksa. Ankieta ta utworzona została w Scribusie, wolnym programie do DTP. Tło to grafika SVG z tintą, a pola formularza oraz przycisk Click to Submit utworzone zostały w Scribusie. Tak jest, elementy PDF zawierają JavaScript, który dołączony został do nich wewnątrz Scribusa.

Form1.png

Zgadłeś. Scribus jest dopracowanym narzędziem do tworzenia PDF. Używaj go do produkcji formularzy i dokumentów PDF, łącznie ze stosowaniem podpisów cyfrowych.

Popatrz uważnie. Aple z tytułami są półprzezroczyste. Prześwituje przez nie płomień. Scribus obsługuje również półprzezroczystość zawartą w PDF 1.4. Dla twojej wygody dołączyłem ankietę jako oddzielny plik: FyugScoreCard.sla. Zobacz również wersję PDF tego pliku.

Utwórz projekt formularza PDF

Strona wygląda bardzo skomplikowanie, ale zaprojektowanie jej jest dosyć proste. Pół szpalty po lewej stronie zawiera trochę informacji w ramce tekstowej. Tytuł, nazwisko, adres itd. zawarte są w ramce tekstowej, rozciągającej się na całą szerokość strony. Kolorowe aple zaznaczające poszczególne rubryki to po prostu pokolorowane prostokąty, wstawione pod śródtytułami rubryk. Logo w tle to ta sama grafika SVG przedstawiająca płomień, którą poznaliśmy już wcześniej. Tym razem została pokolorowana na czerwono, cieniowanie 20%. Leży ona na innej warstwie, położonej na samym spodzie.

Klikalne elementy PDF

Najważniejsze pytanie to to, w jaki sposób utworzono pola tekstowe i numeryczne, pola wyboru i przycisk wysyłania formularza, aby działały wewnątrz Adobe Readera lub innego programu do przeglądania PDF? Użyj specjalnych narzędzi PDF dostępnych w menu Okna>Narzędzia PDF. Być może są już widoczne na twoim ekranie. W Scribusie można tworzyć prawie wszystkie elementy PDF.

Narz pdf1.png

Kiedy już je utworzysz, użyj palety Właściwości dla kosmetycznych poprawek. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na element PDF i wybierz Opcje PDF>Właściwości pola z menu kontekstowego.

Menu kontekst2.png

Możesz również podwójnie kliknąć na elemencie PDF, aby zacząć konfigurować jego opcje. Zobaczysz wszystkie specyficzne właściwości danego elementu formularza PDF. Możesz teraz np. zmienić typ elementu formularza PDF (w polu Typ), zdefiniować akcje, jakie zostaną wykonane np. po kliknięciu na elemencie (karta Akcja), sformatować pole jako pole numeryczne, datę lub pole tekstowe (karta Format), zdefinować metodę sprawdzania (karta Sprawdź) lub obliczania (karta Oblicz) zawartości pola. Przyjemnej zabawy.


Pdf form text field properties pl.png


☺ 

Nie masz jeszcze dość tworzenia formularzy PDF w Scribusie?
Przeczytaj nasz prosty samouczek, który pomoże ci utworzyć twój pierwszy formularz PDF w Scribusie

PDF dla druku

Najwspanialszą właściwością Scribusa jest możliwość tworzenia plików PDF, które mogą być przekazane bezpośrednio wydawnictwu albo drukarni do produkcji. Tak jest, PDF istnieje w wielu wariantach. Nie ma formatu pasującego do każdej sytuacji. Wariant dla przygotowania do druku nazywa się PDF/X-3. Oznacza to w skrócie PDF bazujący na języku Postscript Language 3, zawierający profile barwne ICC, pozwalające na wykorzystywanie zarządzania kolorami w kolejnych krokach obróbki. Gdziekolwiek na tej planecie.

Aby utworzyć plik PDF/X-3 albo bardziej uniwersalny wariant PDF, który będzie działał zarówno na twojej drukarce, jak też w internecie, kliknij na ikonę PDF w listwie zadań u góry. Generowanie plików PDF za pomocą jednego kliknięcia to świetna sprawa! Okienko dialogowe zawiera wszystko, co potrzebujesz, aby dopasować PDF do swoich potrzeb.

Wybierz swój wariant

W okienku dialogowym zacznij od kliknięcia na kartę Ogólne i wybrania z menu rozwijanego Format pliku opcji „PDF/X-3”. Dobrze jest zakreślić na dole po lewej stronie redukcję obrazków do 300 dpi.

Pdf eksport1.png

Zarządzanie kolorami

W karcie Fonty wybierz zagnieżdżanie wszystkich czcionek. Następnie kliknij na Kolory. Zauważ, że możesz użyć źródłowego profilu ICC dla twojego pliku, wybrać metodę konwersji oraz zdecydować, czy używać profilu źródłowego obrazków, czy też wybrać własny profil. Jeśli tego nie rozumiesz, nie przejmuj się. Jest to dosyć proste.

Pdf eksport2.png

Udaj się na stronę littlecms.com i przeczytaj dostępną tam dokumentację. Przeczytaj również dokumenty na stronie internetowej Scribusa i zajrzyj pod zamieszczone tam linki do stron ze wspaniałą dokumentacją.

Farby drukarskie

Kliknij na PDF/X-3 i wybierz profil wyjściowy, co w zasadzie oznacza wybór rodzaju farby oraz papieru, na którym będzie drukowany magazyn oraz wpisanie wymaganego komentarza. Podaj tutaj nazwę pliku. Możesz też pobawić się z przycinaniem, czyli zmianą istniejącego rozmiaru strony na trochę mniejszy, aby dopasować się do wymagań druku.

Pdf eksport3.png

Zanim prześlesz twoją pracę do druku, otwórz w menu Plik>Podgląd wydruku. Zobaczysz „miękki” podgląd pliku w kolorach cyjan, madżenta, żółty i czarny, możesz nawet dokonać symulacji separacji kolorów na ekranie.

Plik Scribusa do druku

Jeśli masz to szczęście, że twoja drukarnia zna się na Scribusie i chcesz dostarczyć im plik Scribusa, otwórz menu Plik>Zbierz wszystko dla pliku wyjściowego... Wybierz katalog, a Scribus zapisze tam twój plik, jak też wszystkie grafiki, obrazki, a nawet pliki czcionek. Przekaż cały ten katalog do drukarni. Dorzuć do tego katalogu również kopię Scribusa. Osoba, która dotąd nie miała o nim pojęcia, może odkryć radości płynące z używania tego programu. Zrób to, jest to całkowicie legalne na mocy licencji GPL.