Pierwsze kroki ze Scribusem:12: Difference between revisions

From Scribus Wiki
Jump to navigation Jump to search
Line 12: Line 12:


===Przełącz język interfejsu na polski===  
===Przełącz język interfejsu na polski===  
Scribus otwiera się w wersji językowej, zdefiniowanej w zmiennej środowiskowej LANG. Zmienna ta powinna mieć wartość „pl_PL”. Jeśli tak nie jest, dodaj do pliku .bashrc w twoim katalogu domowym następujący wiersz: „export LANG=pl_PL”. Jeśli chcesz tylko „na szybko” przełączyć Scribusa z jednego języka na drugi, wystarczy wystartować program z odpowiednią opcją, np. „scribus -lang pl” dla języka polskiego, lub „scribus -lang en” dla języka angielskiego.
Scribus otwiera się w wersji językowej twojego środowiska (np. w Linuksie  zdefiniowanej w zmiennej środowiskowej ''LANG'', która dla języka polskiego powinna mieć wartość ''pl_PL''). Jeśli chcesz tylko jednorazowo uruchomić Scribusa w jednym z parudziesięciu języków, na który został przetłumaczony, wystarczy wystartować program z odpowiednią opcją, np. „scribus -lang pl” dla języka polskiego, lub „scribus -lang en” dla języka angielskiego (wykonaj polecenie "scribus -la", aby zobaczyć listę wszystkich dostępnych języków). Aby na stałe przełączyć interfejs Scribusa, otwórz menu '''Plik>Konfiguracja>Ogólne''' i wybierz pożądany język.


===Nie każda czcionka mówi po polsku===  
===Nie każda czcionka mówi po polsku===  

Revision as of 22:25, 20 September 2006

 Pierwsze kroki ze Scribusem 2006
Aktualni autorzy:   Autorzy Scribus Wiki
Autor oryginału:   Niyam Bhushan, 2004
Licencja:   GNU Free Documentation License, Version 1.2
    
 Rozdział 12

Scribus Wiki PL: Strona główna
Scribus Wiki PL: Spis treści

Wstęp

  1. Co możesz zrobić za pomocą Scribusa?
  2. Scribus i jego siostry
  3. Światło, więcej światła
  4. Okładka
  5. Praca z warstwami na stronie
  6. Zaprojektuj kolejne strony
  7. Utwórz ostateczne projekty stron
  8. Projektuj z grafiką i wolnością
  9. Rozpal ogień grafiką SVG
  10. Publikowanie wymaga wolności. PDF
  11. Podróżuj z prędkością Scribusa
  12. Porady dla polskich użytkowników
  13. Autorzy i modyfikacje
  14. GNU Free Documentation Licence

Porady dla polskich użytkowników

Usuwaj zawieszone spójniki

Zgodnie z regułami obowiązującymi w polskiej typografii nie powinno zostawiać się na końcu wiersza jednozgłoskowych spójników a ,i ,o ,w ,u ,z ,A ,E ,I ,O ,W ,U ,Z . Wyjątek stanowić mogą spójniki w wierszach nie przekraczających 25 znaków (więcej informacji na stronie www.typografia.ogme.pl). Z problemem tym można się uporać, wstawiając pomiędzy jednozgłoskowym spójnikiem i następnym słowem tzw. twardą spację, co spowoduje przeniesienie obu słów do następnego wiersza.

Short words dialog.png

Czeski programista Petr Vaněk stworzył wtyczkę do Scribusa o nazwie Short Words, która umożliwia automatyczne wstawianie twardych spacji. W aktualnych wersjach Scribusa wtyczka ta jest integralną częścią programu i dostępna jest w menu Dodatki>Usuń zawieszone spójniki... Plik konfiguracyjny wtyczki zawiera już ustawienia dla języka polskiego, można jednak dostosować go do swoich wymagań — pójdź do menu Plik>Konfiguracja>Usuwanie zawieszonych spójników, kliknij w oknie Ustawienia systemowe, ustawienia zaczynające się od pl= i dodaj swoje ustawienia.

Przełącz język interfejsu na polski

Scribus otwiera się w wersji językowej twojego środowiska (np. w Linuksie zdefiniowanej w zmiennej środowiskowej LANG, która dla języka polskiego powinna mieć wartość pl_PL). Jeśli chcesz tylko jednorazowo uruchomić Scribusa w jednym z parudziesięciu języków, na który został przetłumaczony, wystarczy wystartować program z odpowiednią opcją, np. „scribus -lang pl” dla języka polskiego, lub „scribus -lang en” dla języka angielskiego (wykonaj polecenie "scribus -la", aby zobaczyć listę wszystkich dostępnych języków). Aby na stałe przełączyć interfejs Scribusa, otwórz menu Plik>Konfiguracja>Ogólne i wybierz pożądany język.

Nie każda czcionka mówi po polsku

Upewnij się, które z rozpoznanych przez Scribusa czcionek obsługują język polski. Otwórz menu Dodatki>Podgląd czcionek i wyświetl listę wszystkich rozpoznanych czcionek. Klikaj po kolei na nazwy czcionek i patrz uważnie na przykładowy polski tekst, który wyświetli się w dole okienka - jeśli wszystkie litery wyświetlą się poprawnie, to znaczy, że znalazłeś właściwą czcionkę. Jeśli chciałbyś na szybko doinstalować dodatkowe czcionki, np. standardowe czcionki TTF, skopiuj je do dowolnego katalogu, pozamykaj wszystkie dokumenty w Scribusie i wybierz z menu Ustawienia>Czcionki... W okienku, które się otworzy, wybierz kartę Dodatkowe ścieżki, kliknij na Dodaj i wskaż Scribusowi katalog, do którego skopiowałeś czcionki. Po kliknięciu na OK czcionki te zostaną dołączone do listy rozpoznanych czcionek, którą zobaczyć można w karcie Dostępne czcionki.

Nie jesteś sam

Skorzystaj z pomocy bardziej doświadczonych kolegów. Jeśli chodzi o ogólną problematykę związaną z DTP, najszybciej znajdziesz pomoc na grupie dyskusyjnej pl.comp.dtp, uczęszczanej przez fachowców z tej branży. Możesz tam liczyć na szybką i rzetelną informację. Jeśli masz pytania związane z funkcjonowaniem programu, zwróć się z nimi na listę dyskusyjną Scribusa (rejestracja na listę: nashi.altmuehlnet.de/mailman/listinfo/scribus, językiem listy jest prosty angielski, są na nią zapisani również liczni użytkownicy polskojęzyczni).