PrePress w Linuksie

From Scribus Wiki
Revision as of 00:24, 16 May 2013 by Interreakcje (talk | contribs)
Jump to navigation Jump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

W komercyjnym oprogramowaniu podjeście do PrePress opiera się na kilku (dwóch, trzech) osobnych programach z których jeden znakomicie radzi sobie z pracą wektorową, inny służy obróbce grafiki rastrowej a całość jest składana w jeszcze innym narzędziu. Niestety oprogramowanie Open Source nie doczekało się tak rozbudowanego sprawnego systemu przygotowania do druku. Istnieją jednakże znakomite programy, które wyspecjalizowały się w tych trzech niezbędnych dziedzinach (Inkscape, Gimp, Scribus). Niestety wielkim problemem tych programów jest brak natywnego wsparcia CMYK. Wyjątkiem jest tutaj Scribus, który obsługuje CMYK'a i potrafi ostatecznie stworzyć dobry plik do drukarni nawet z materiałów RGB. Dodatkowym problemem jest import do Scribusa plików Ikscape'a który gubi rozmycia i efekty. Czy można więc traktować te narzędzia jako poważne rozwiązania PrePress? Otóż można, ale wymaga to zastosowania specjalnych metod pracy, dzięki którym będzie możliwa praca w CMYK w Inkscape, import wektorów z efektami oraz import bitmap z Gimp'a w przestrzeni barwnej CMYK.

PrePress w Inkscape 1. Praca w przestrzeni barwnej CMYK. Inkscape nie obsługuje CMYK'a (klikanie w suwaki CMYK, jest pozbawione sensu) ale istnieje metoda która umożliwia pracę w tej przestrzeni barwnej. Opisany przez Alexandre Prokoudina sposób polega na