Projekt podręcznika systemowego dla Scribusa 1.2.x: Difference between revisions

From Scribus Wiki
Jump to navigation Jump to search
(formatting)
Line 2: Line 2:
Projekt tego podręcznika systemowego ma w założeniu rozwijać się wraz z rozwojem Scribusa. Dodawaj swoje uwagi i aktualizuj go (zakładając, że wiesz, o czym piszesz :). Tłumacze, którzy chcieliby utworzyć wersję podręcznika systemowego w swoich językach, powinni najpierw zapoznać się z naszym [[How to create Scribus man page|opisem tworzenia podręcznika systemowego] Scribusa.
Projekt tego podręcznika systemowego ma w założeniu rozwijać się wraz z rozwojem Scribusa. Dodawaj swoje uwagi i aktualizuj go (zakładając, że wiesz, o czym piszesz :). Tłumacze, którzy chcieliby utworzyć wersję podręcznika systemowego w swoich językach, powinni najpierw zapoznać się z naszym [[How to create Scribus man page|opisem tworzenia podręcznika systemowego] Scribusa.


'''Other languages:''' [[Man page draft for 1.2.x]|English (en)]]
'''Inne języki:''' [[Man page draft for 1.2.x|English (en)]]


=Projekt podręcznika systemowego=
=Projekt podręcznika systemowego=

Revision as of 18:21, 21 April 2005

Wstęp

Projekt tego podręcznika systemowego ma w założeniu rozwijać się wraz z rozwojem Scribusa. Dodawaj swoje uwagi i aktualizuj go (zakładając, że wiesz, o czym piszesz :). Tłumacze, którzy chcieliby utworzyć wersję podręcznika systemowego w swoich językach, powinni najpierw zapoznać się z naszym [[How to create Scribus man page|opisem tworzenia podręcznika systemowego] Scribusa.

Inne języki: English (en)

Projekt podręcznika systemowego

SEKCJA

       scribus(1)    

NAZWA

       scribus - program do składu publikacji w trybie WYSIWYG dla środowiska 
       X11 (wolne oprogramowanie na licencji GNU GPL) 

SKŁADNIA

       scribus [-h|--help] [-v|--version] [-l|--lang język] [-la|--langs-
       available] [-f|--file|--] [nazwa pliku] 

OPIS

       Scribus jest programem do składu publikacji będącym wolnym oprogramowaniem. 
       Umożliwia edycję w trybie WYSIWYG, doskonały eksport do formatu PDF i szeroki 
       wybór opcji importu i eksportu. 

Wyczerpującą dokumentację znaleźć można na stronie dokumentacyjnej Scribusa http://docs.scribus.net/ lub w postaci plików pomocy dostępnych w programie za pośrednictwem opcji w menu 'Pomoc'.


Niniejszy podręcznik systemowy zawiera jedynie skrótowy opis niektórych aspektów zastosowania programu. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie użytkownikowi szybkiego i łatwego znalezienia pełnej dokumentacji.


OPCJE

Wszystkie opcje programu zawarte są w instrukcji obsługi, którą wywołać można poleceniem: scribus --help



-l, --lang xx Nadpisuje locale systemowe i startuje Scribusa w języku xx. Kod języka odpowiada kodom w standardzie POSIX, używanym w zmiennych środowiskowych LANG i LC_ALL. Na przykład język polski można wybrać podając 'pl' lub 'pl_PL', język angielski używając 'en' (generyczny angielski), 'en_GB' (brytyjski angielski) lub 'en_US' (amerykański angielski). W podobny sposób można wybrać inne języki, np. niemiecki używając kodów 'de' lub 'de_DE'. -la, --langs-available Wyświetla listę języków, w których dostępne jest tłumaczenie interfejsu. Aby wybrać dany język, wystartuj Scribusa poleceniem 'scribus -l xx', w którym xx oznacza kod języka, lub zmień odpowiednie zmienne środowiskowe w sposób opisany poniżej. -v, --version Wyświetla numer wersji Scribusa. -f, --file Otwiera podany plik. Można również zamiast tego podać nazwę pliku jako niekwalifikowany argument, ale jeśli nazwa zaczyna się od -, należy poprzedzić ją --, np. 'scribus -- -myfile.sla'. -h, --help Wyświetla krótką instrukcję obsługi.

ŚRODOWISKO

Scribus uwzględnia stanardowe zmienne środowiskowe zdefiniowane w locale. Inne zmienne środowiskowe mogą być używane przez programy i bibioteki wymagane przez Scribusa, np. QT. http://docs.scribus.net/ oraz dokumentacja zawarta w programie może wymieniać inne zmienne, używane przez Scribusa i wymagane przez niego programy i biblioteki.

LC_ALL, LC_MESSAGES, LANG POSIX locale. Zobacz locale(1). Scribus stosuje te zmienne w kolejności podanej powyżej, aby wybrać język (włącznie z tłumaczeniem interfejsu), który ma być użyty. Jeśli Scribus nie znajdzie żadnej z tych zmiennych, użyje ustawień locale stosowanych przez bibliotekę QT. PATH Scribus może poszukać w PATH zewnętrznych narzędzi, jeśli ścieżki do nich nie zostały zdefiniowane w programie. Aktualnie ma to miejsce, kiedy zainstalowanych jest parę kopii gs(1). Można podać właściwą ścieżkę do gs(1) w ustawieniach Scribusa i obejść w ten sposób przeszukiwanie PATH


Poniżej znajduje się zestawienie kilku najważniejszych zmiennych środowiskowych używanych przez inne programy, jednak w przypadku problemów należy zajrzeć do oryginalnej dokumentacji programu. 

GS_FONTPATH Ścieżka do czcionek używana przez GhostScript. Ma wpływ na szukanie czcionek dla GhostScriptu, którego Scribus używa do wielu operacji na plikach PostScript. Dodawaj nowe katalogi zawierające czcionki rozdzielając je średnikiem, aby umożliwić GhostScriptowi znalezienie czcionek położonych w niestandardowych katalogach. Zobacz gs(1) i dokumentację GhostScriptu w formacie HTML, aby znaleźć więcej informacji. GS_LIB Ścieżka do biblioteki GhostScriptu. GhostScript szuka w tej ścieżce plików Fontmap. Podobnie jak GS_FONTPATH jest to lista katalogów rozdzielonych średnikami. Zazwyczaj używa się zamiast tego zmiennej GS_FONTPATH , jednak utworzenie plików Fontmap i użycie zmiennej GS_LIB może przyśpieszyć działanie, jeśli używamy bardzo dużo czcionek. Zobacz gs(1) i dokumentację GhostScriptu w formacie HTML, aby uzyskać więcej informacji.

PLIKI

$HOME/.scribus/ Ustawienia użytkownika zapisywane są w katalogu $HOME/.scribus/. Większość innych ścieżek można zmienić w ustawieniach Scribusa. $HOME/.scribus/scribus.rc Ustawienia Scribusa we własnym formacie xml. Może zostać zastąpiony nowym formatem pliku ustawień. $HOME/.scribus/prefs.xml Plik ustawień w nowym formacie. W momencie tworzenia niniejszego dokumentu (wersja 1.2.x) plik ten jest jeszcze prawie całkowicie niewykorzystywany. Pliki konfiguracyjne powiązanych programów: $HOME/.fonts /etc/fonts Fontconfig, biblioteka używana przez Scribusa do znajdowania czcionek, używa plików konfiguracyjnych znajdujących się normalnie w katalogu /etc/fonts, głównie plików /etc/fonts/fonts.conf i /etc/fonts/local.conf. Może również używać pliku konfiguracyjnego w $HOME/.fonts/ . Zobacz fonts.conf(5) i dokumentację biblioteki fontconfig, aby uzyskać więcej informacji. Zwróć uwagę, że Scribus może również używać swoich własnych ścieżek do czcionek - zobacz menu Ustawienia i pomoc wewnątrz Scribusa.

ZOBACZ TAKŻE

Strona z dokumentacją Scribusa http://docs.scribus.net/ i strona domowa http://www.scribus.net/

gs(1), dokumentacja gs w html i strona http://www.ghostscript.com/



Biblioteka QT - http://www.trolltech.com/ 


fonts-conf(5) - informacje o konfiguracji biblioteki FontConfig


POKREWNE OPROGRAMOWANIE I PARTNERZY

inkscape(1) - http://inkscape.org/

OpenClipArt - http://openclipart.org/


Inni partnerzy mogą być wymienieni w stopce strony http://www.scribus.net/


gimp(1) - http://www.gimp.org/


BŁĘDY

Strona http://bugs.scribus.net/ zawiera system śledzenia błędów Scribusa, używany do zgłaszania błędów i propozycji zmian. Jeśli masz zamiar zgłosić błąd, przeszukaj najpierw bazę danych.

AUTORZY

W menu 'Pomoc' w opcji 'O Scribusie' znaleźć można listę autorów, tłumaczy i osób zaangażowanych w rozwój programu.