Talk:Darmowe polskie fonty przeznaczone do druku
TODO:
wykorzystac posty z listy pl.comp.dtp.tex:
>2. Które ze znanych wam dostępnych za darmo fontów (może któreś z >tych: http://www.gust.org.pl/fonty/ ) są godne polecenia do składania >książek i czasopism? (Jeśli można, z podaniem typowego zastosowania i >licencji)
Fonty na podanej stronie to w większości "spolszczone" odpowiedniki klasycznych krojów. Zatem QuasiPalatino ma takie same zastosowanie jak Palladio (50 na liście AT) QuasiTimes to Times (i powinno się go unikać? :-) QuasiBookman to Bookman (16) QuasiCourier to Courier, no... QuasiSwiss to Helvetika QuasiChancery to Chancery
Jeżeli chodzi o fonty PL (czy LM) - to nadają się (albo i nie - zdania są podzielone) do składu dzieł naukowych - technicznych (głównie ze względu na występowanie dodatków matematycznych kompatybilnych z TeXowym mechanizmem składania wzorów)
CC-PL - font zaprojektowny specjalnie do złożenia dzieła Concrete Mathematics i zapewne do składu matematyki się nadają.
Antykwy Półtawskiego i Toruńska to antykwy "ozdobne". Toruńska uźywana była do składu druków akcydensowych... To stwarza pewien problem: no bo czy nadaje się do książek?
>
> Fonty na podanej stronie to w większości "spolszczone" odpowiedniki
> klasycznych krojów. Zatem
> QuasiPalatino ma takie same zastosowanie jak Palladio (50 na liście
> AT)
> QuasiTimes to Times (i powinno się go unikać? :-)
Z tym unikaniem to chyba przesada. Nie jest on w końcu taki zły. Jego wadą jest to, że jest wszechobecny i przez to nudny.
> QuasiBookman to Bookman (16) > QuasiCourier to Courier, no... > QuasiSwiss to Helvetika > QuasiChancery to Chancery >
Istnieją też inne bliźniaczo podobne czcionki do wyżej wymienionych o innych nazwach. Przykładem mogą być czcionki Corela. Oczywiście wszystko co gdziekolwiek napisano odnośnie stosowania czcionek corelowych tyczy się także ich (komercyjnych lub nie) odpowiedników.
http://dtp.msstudio.com.pl/fonty_konw.html#top
Pozdrawiam
Daniel
> > 2. Które ze znanych wam dostępnych za darmo fontów (może któreś z > tych: http://www.gust.org.pl/fonty/ ) są godne polecenia do składania > książek i czasopism? (Jeśli można, z podaniem typowego zastosowania i > licencji)
Oczywiście Computer Modern (ich polskie odpowiedniki PL) albo nowsze Latin Modern nadają się do książek naukowych np matematycznych.
Quasi Times nadaje się do tego do czego nadaje się Times. Quasi Pallatino nadaje się do tego do czego nadaje się Pallatino.
itd.
A tu garść linków o krojach czcionek i ich stosowaniu.
http://typografia.ogme.pl/Drobne/proca/index.php http://abc.planet-typography.com/index.html http://www.tyczkowski.art.pl/lm3_1.htm http://www.tyczkowski.art.pl/lm1_2.htm http://www.tyczkowski.art.pl/lm1_3.htm ftp://ftp.helion.pl/online/msczci/msczci-1.pdf
> Pytanie dodatkowe, chociaż pewnie niekoniecznie do Was: > 3. Minion Pro i Myriad Pro dostarczane są z darmowym Adobe > Readerem 7, czy ktoś może wie, na jakiej licencji zostały udostępnione > te kroje? >
Poszukaj na http://store.adobe.com/type/main.html Nie wierzę żeby tam nie było.
Pozdrawiam
Daniel
--Mhanski 19:08, 29 May 2005 (UTC)