Twój pierwszy formularz PDF w Scribusie: Difference between revisions
m (→Wstęp) |
No edit summary |
||
Line 3: | Line 3: | ||
[[Category:JTZ]] | [[Category:JTZ]] | ||
{{TOC_sidebar_PL}} | {{TOC_sidebar_PL}} | ||
{{Req_sidebar_PL|Dowolny|od 1.2.*|Początkujący|Początkujący}} | |||
=Wstęp= | =Wstęp= |
Revision as of 19:14, 25 May 2006
Inne języki: English (en)
- Linkownia
- Zrobione w Scribusie
- Gazety i czasopisma
- Polska lokalizacja Scribusa
- Darmowe polskie fonty
- Słowniczek pojęć z DTP
- Pierwsze kroki ze Scribusem
- Praca z ramkami tekstowymi
- Praca z ramkami graficznymi
- Praca ze stronami wzorcowymi
- Praca w Edytorze artykułów
- Tekst na krzywej
- Scribus w Ubuntu Linux
- Klik i Scribus działa
- Instalacja za pomocą Cmake
- Tworzenie spisu treści
- Formularze PDF
- Kolory dodatkowe
- Obrazek ze ścieżką odcięcia
- Instalacja profili ICC
- Dodawanie fontów
- Import grafik EPS
- Zawieszone spójniki
- Twój pierwszy artykuł
- Tworzenie hiperłączy
- Zarządzanie kolorami
- Skąd pobrać Scribusa?
- Podgląd wydruku nie działa
- Scribus dla MacOSX?
- Dodawanie fontów
- Scribus po polsku
- Type 1 i ligatury
- Automatyczne numery stron
- Interlinia w Scribusie
- Pierwsze kroki z DTP
- Skalowanie obrazka w ramce
- Export do PDF/X-3
- Ligatury i cyfry nautyczne?
- Pomoc w rozwoju Scribusa
- Przykładowe dokumenty
- Zgłaszanie błędów
- Słowniki dzielenia na sylaby
Wymagania
|
Wstęp
Jedną z największych zalet Scribusa jest możliwość tworzenia formularzy PDF zawierających skrypty w języku JavaScript. Zwykle formularze takie przeznaczone są do wypełnienia na komputerze, a następnie wydruku. Informacje podane w polach tekstowych formularza PDF mogą być także wysłane na inny adres w celu dalszego przetwarzania.
Aby uczynić ze Scribusa w pełni profesjonalne narzędzie do produkcji do produkcji formularzy PDF, zespół tworzący ten program powinien wdrożyć jeszcze parę ważnych szczegółów. Chodzi m.in. o możliwość tworzenia przycisków wyboru (zobacz listę błędów i propozycji zmian związanych z formularzami PDF).
Niemniej Scribus już teraz dla wielu ludzi jest wartościowym narzędziem do tworzenia formularzy PDF i staje się coraz lepszy z dnia na dzień.
Wymagania
- Scribus -- im nowszy, tym lepszy. W celu pobrania aktualnej wersji zajrzyj na stronę domową Scribusa
- Adobe Reader 7 lub nowszy -- dopiero wersja 7 nie ma problemów z polskimi znakami w polach formularzy
- Przeglądarka wspierająca wtyczkę Adobe Readera, najlepiej Firefox.
Tworzenie formularzy PDF
Tworzenie formularzy w Scribusie jest raczej mało skomplikowane. Zaczniemy od kliknięcia na ikonę Nowy Dokument lub wybrania opcji Nowy z menu Plik.
Najpierw włączymy siatkę (menu Widok>Wyświetlaj siatkę), która pomoże nam w pozycjonowaniu pól formularza na stronei. Będziemy potrzebowali paru ramek tekstowych na tyłuł i opisy pól -- jest to raptem parę kliknięć na ikonę ramki tekstowej (tę w prawo od ikony ze strzałką).
Po wpisaniu tekstu do ramek tekstowych zmieniamy ich właściwości za pomocą palety Właściwości, dostępnej w menu Narzędzia.
Teraz możemy zacząć dodawać elementy formularza: parę pól tekstowych i przycisk, za pomocą którego będzie można wysłać zawartość formularza na zdefiniowany w nim adres URL. Aby dodać element formularza, klikamy na strzałkę po prawej stronie ikony OK wybieramy jedną z dostępnych opcji: przycisk, pole tekstowe, pole wyboru, listę rozwijaną lub listę.
Aktualnie aktywny element formularza ma czerwone obramowanie -- elementy wybiera się klikając na ikonę Wybierz element (tę ze strzałką, w lewo od ikony ramki tekstowej) i klikając na dany element.
Prawy klik na elemencie formularza włącza menu kontekstowe. Wybieramy Opcje PDF > Właściwości pola i definiujemy nazwy pól (będziemy potrzebowali nazw pól w skrypcie PHP, do którego wyślemy formularz), typy (np., numer, czas, data) oraz akcje, które mają być wykonane w odpowiedzi na określone zdarzenia (Mouse Enter, Mouse Exit, On Blur itd.).
Tutaj definiujemy pole Nr jako liczbę. Adobe Reader nie pozwoli na wpisanie w tym polu innego niczego poza wartością numeryczną.
Aby zmienić kolejność pól (przyda się przy używaniu tabulatora do przeskakiwania z jednego pola do drugiego), otwieramy paletę Właściwości, klikamy na zakładkę X,Y,Z i zmieniamy numer poziomu wybranych pól.
Tutaj tworzymy własny skrypt sprawdzający zawartość pola Nazwisko - po zmianie zawartości pola włączy się brzęczyk i wyświetli się ostrzeżenie (niezbyt to skomplikowane, ale wystarczy do zademonstrowania możliwości PDF). Scribus posiada własny, prosty edytor tekstowy, który umożliwia nam zapisanie skryptu w oddzielnym pliku. Skrypty można definiować nie tylko na poziomie pól, ale również na poziomie dokumentu (menu Edycja > Skrypty w JavaScript).
Po zapisaniu skryptu i zamknięciu edytora, zawartość skryptu wyświetla się we Właściwościach pola.
Musimy jeszcze zdefiniować adres URL, na który wyślemy zawartość formularza (pod adresem tym czeka prosty skrypt PHP, który sformatuje i wyświetli zawrtość formularza). We właściwościach przycisku definujemy jako typ akcji Wyślij formularz i wpisujemy jako adres nazwę naszego skryptu PHP: http://twoj.serwer/scribus_test.php. Zaznaczamy jeszcze opcję Wyślij dane jako HTML (inna możliwość to wysłanie danych w formacie FDF, ale to już zupełnie inna historia) i nasz formularz jest gotowy.
Ostatnią rzeczą do zrobienia jest wyeksportowanie dokumentu do formatu PDF: menu Plik > Eksportuj... > Zapisz jako PDF.... Jako format pliku wybieramy Acrobat 5.0 i zapisujemy plik.
Teraz nadszedł czas, aby wystartować Adobe Readera zobaczyć, co stworzyliśmy. Adobe Reader 7 nareszcie wyświetla prawidłowo znaki Unicode w polach formularzy -- to doskonała wiadomość dla wszystkich autorów formularzy, którym nie wystarczy zachodnioeuropejski zestaw znaków. Pola Nazwa i Ulica zawierają znaki spoza kodowoania Latin-1. Pola Nr i Komentarz zawierają domyślne wartości, wstawione tam w trakcie tworzenia formularza -- wystarczy w Scribusie kliknąć prawym przyciskiem myszy na polu formularza, wybrać Edytuj tekst... z menu kontekstowego i wpisać domyślną wartość.
Konfiguracja przeglądarek w celu wyświetlania formularzy PDF
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem w miarę aktualnej wersji Firefoksa, Mozilli lub Netscape'a, masz już jeden kłopot z głowy. Ponieważ ani Opera, ani Konqueror nie były w stanie poradzić sobie z wysyłaniem formularzy PDF, skoncentrujemy się na przeglądarkach z rodziny Mozilli. Jedyną rzeczą, jaką musisz zrobić, to powiedzieć Firefoksowi, gdzie ma szukać wtyczki Adobe Readera 7. Dla posiadaczy Linuksa:
1. Utwórz symboliczne dowiązanie do $twój_katalog_instacyjny/Acrobat7.0/Browser/intellinux/nppdf.so w katalogu z wtyczkami Mozilli, np. dla Gentoo Linuksa będzie to /usr/lib/MozillaFirefox/plugins 2. Upewnij się, że acroread zainstalowany jest w jednym z katologów podanych w PATH.
Jeśli używasz Firefoksa w innym systemie operacyjnym, zajrzyj na stronę Mozilli dotyczącą instalacji wtyczek: Mozilla Plugindoc site.
Testowanie i pobieranie przykładowych plików
- Przykładowy formularz PDF (utworzony w Scribusie) -- Otwórz ten formularz w twojej przeglądarce internetowej i kliknij na przycisk Submit. Jeśli przeglądarka prawidłowo obsługuje wtyczkę Adobe Reader, powinieneś otrzymać odpowiedź od skryptu PHP.
- Pobierz przykładowe pliki -- Archiwum tar zawierające przykładowe pliki (SLA, PHP, PDF), użyte w tym samouczku.
Podsumowanie
Scribus jest komfortowym narzędziem do tworzenia formularzy PDF, zarówno ze względu na łatwość tworzenia i pozycjonowania elementów formularzy, jak i jakość efektu finalnego. Dodatkowo w pełni otwarty, oparty na XML format pliku Scribusa (.sla) pozwala zarówno na łatwe wprowadzanie zmian w zwykłym edytorze tekstowym, jak i automatyczne generowanie plików formularzy w innych programach.
Inne źródła informacji
- Small-business forms using Scribus and PDF - artykuł na stronach NewsForge o tworzeniu interaktywnych formularzy za pomocą Scribusa
- JavaScript - Introduction to Development with Examples - wprowadzenie do języka JavaScript na przykładach